MATERIÁLY


pro tisk technologií FDM

Materiály pro 3D tisk mají určitá specifika. Tisknout je možné pouze materiály zařazené mezi termoplasty. Kdo si teď zrovna nemůže vzpomenout co jsou termoplasty následující odkaz poskytuje stručné shrnutí: https://publi.cz/books/180/18.html

I když se nabídka stále rozšiřuje v praxi se používá jen několik základních materiálů.

3D tisk - vlastnosti materiálů
3D tisk – vlastnosti materiálů

Abychom přinesli zákazníkům co možná nejpřesnější informace o materiálových vlastnostech provedli jsme komplexní testování dostupných materiálů použitelných pro náš typ tiskárny. Více detailů je uvedeno zde.

Tahová zkouška 3D mat
Tahová zkouška 3D materiálů

PLA

„EKO“ PLAST

Kyselina polymléčná neboli polylaktid (PLA) je biologicky odbouratelný a bioaktivní termoplastický alifatický polyester vytvořený s přírodních a tudíž obnovitelných zdrojů. Jako výchozí surovina se používá kukuřičný škrob (ve Spojených státech a Kanadě), kořeny manioku, štěpky nebo škrob (většinou v Asii)  nebo cukrová třtina (ve zbytku světa). Název „kyselina polymléčná“ neodpovídá standardní nomenklatuře IUPAC a je potenciálně nejednoznačný nebo matoucí, protože PLA není polykyselina (polyelektrolyt), ale polyester.

Charakteristika: Nejlepší tisknutelnost. Málo smrštivý, pevný, tuhý plast. Dostupný ve stovkách odstínů všech barev. Vhodný pouze pro použití uvnitř budov neboť jej silně degraduje UV záření a měkne už při teplotách kolem 50°C. Nevhodný na cokoli do auta! Obarvitelný. Velmi špatně se obrábí.

Použití: různé součástky, krabičky, sošky, věšáky, držáky

 • Výška vrstvy: 0.1 -0.2mm
 • Tolerance ve směru X-Y: +-0.2mm
 • Tolerance ve směru Z (výška): +-0.1mm
 • Doporučená minimální tloušťka stěny: 1mm
 • Rozlišení detailů: 0.6mm

ABS

KONSTRUKČNÍ PLAST

Akrylonitrilbutadienstyren je velmi běžný termoplastický polymer. ABS je termopolymer vyrobený polymerací styrenu a akrylonitrilu v přítomnosti polybutadienu. Nitrilové skupiny způsobují že je ABS silnější než čistý polystyren. Styren dává plastu lesklý, nepropustný povrch. Polybutadien,  poskytuje houževnatost i při nízkých teplotách. Pro většinu aplikací může být ABS použito mezi -20 a 80 ° C.

Charakteristika: Jeden z nejběžnějších a nejoblíbenějších plastů. Pokud se kolem sebe podíváte je těžké nenajít ABS. Je méně pevný než PLA zato je houževnatější (není tak křehký). Dostupný ve stovkách odstínů všech barev. Tisk z ABS trpí většími nepřesnostmi díky velké smrštivosti. Je taktéž doporučen pro použití uvnitř budov neboť jej degraduje UV záření, ale ne tak silně jako PLA. Teplota použitelnosti je vyšší a tudíž se skvěle obrábí, řeže, brousí a leští. Je rozpustný v Acetonu a pomocí řízeného naleptání je možné dosáhnout hladký povrch.

Použití: věci denní potřeby, obaly, krabičky, hračky, formičky, součástky

 • Výška vrstvy: 0.12 -0.2mm
 • Tolerance ve směru X-Y: +-0.3mm
 • Tolerance ve směru Z (výška): +-0.1mm
 • Doporučená minimální tloušťka stěny: 1mm
 • Rozlišení detailů: 1mm

PETG

PET

Polyethylentereftalát je nejběžnější termoplastická polymerní pryskyřice z polyesterové rodiny a používá se ve vláknech pro oděvy, nádoby na kapaliny a potraviny. Pro 3D tisk se používá PET modifikovaný kopolymerací tzv. PETG kde je cyklický dimethanol (CHDM) přidán k hlavnímu řetězci polymeru místo ethylenglykolu. To brání krystalizaci a snižuje teplotu tání polymeru. PETG je čirý amorfní termoplast a během zpracování může být zbarven.

Charakteristika: Velmi dobře tisknutelný plast. Přesný tisk. Hit poslední doby. Rozšiřuje se nabídka barev a odstínů. Velký výběr průhledných strun. Dobře se obrábí, ale ne tak dobře jako ABS. Je odolný vůči chemikáliím a může přijít do kontaktu s potravinami. Otěruvzdorný.

Použití: Podobně jako ABS, obaly, vykrajovátka, stínítka, součástky, ozubené kolečka, všude tak kde se hodí průsvitný barevný plast.

 • Výška vrstvy: 0.12 -0.2mm
 • Tolerance ve směru X-Y: +-0.3mm
 • Tolerance ve směru Z (výška): +-0.1mm
 • Doporučená minimální tloušťka stěny: 1.2mm
 • Rozlišení detailů: 1.5mm

ASA

UV VERZE ABS

Krylonitrilstyrenakrylát, nazývaný také akrylonitrilstyrenakrylonitril, je termoplast vyvinutý jako alternativa k akrylonitrilbutadienu styrenu (ABS), ale se zlepšenou odolností proti povětrnostním vlivům. ASA je strukturálně velmi podobná ABS. 

Charakteristika: Tisk je lepší než s ABS ale ne tak snadný jako PLA nebo PET. ASA má vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům; zachová si lesk, barvu a mechanické vlastnosti. Má dobrou chemickou a tepelnou odolnost, vysoký lesk, dobré antistatické vlastnosti a je tuhý, pevný a houževnatý. Používá se v aplikacích vyžadujících odolnost vůči povětrnostním vlivům. Podobně jako  ABS je rozpustný v Acetonu a pomocí řízeného naleptání je možné dosáhnout hladký povrch.

Použití: Jakékoli součásti pro venkovní použití, vnější části vozidel nebo venkovní nábytek, součásti které je třeba dezinfikovat,

 • Výška vrstvy: 0.12 -0.2mm
 • Tolerance ve směru X-Y: +-0.3mm
 • Tolerance ve směru Z (výška): +-0.1mm
 • Doporučená minimální tloušťka stěny: 1mm
 • Rozlišení detailů: 1mm

FLEX

AŤ JE TO COKOLI

Pod tímto názvem se nejčastěji prodává TPU  Thermoplastic PolyUrethane nebo TPE – ThermoPlastic Elastomer. Tyto materiály někdy označované jako termoplastické kaučuky, jsou třídou kopolymerů nebo fyzikální směsí polymerů (obvykle plastů a pryží), které se skládají z materiálů s termoplastickými i elastomerními vlastnostmi i když většina elastomerů jsou termosety. Termoplastické elastomery vykazují výhody typické pro kaučukové materiály i plasty.

Charakteristika: Vyhledávaný materiál pro schopnost se výrazně protáhnout a vrátit se do téměř původního tvaru. Chová se podobně jako guma. Vysoká odolnost proti oděru. Elastický i při nízkých teplotách. Tisk je poměrně obtížný a vyžaduje odladění pro téměř každý tisk. Špatně se lepí a opracovává.

Použití: Cokoli co má být vysoce elastické a otěruvzdorné, těsnění, potápěčské ploutve, podložky, uložení, pneumatiky, atd.

 • Výška vrstvy: 0.2mm
 • Tolerance ve směru X-Y: +-0.4mm
 • Tolerance ve směru Z (výška): +-0.2mm
 • Doporučená minimální tloušťka stěny: 2mm
 • Rozlišení detailů: 2mm

HIPS

POLYSTYREN

High Impact Polystyren je syntetický aromatický uhlovodíkový polymer vyrobený z monomeru styrenu. Univerzální polystyren je čistý, tvrdý a spíše křehký. Polystyren může být přirozeně průhledný, ale může být zbarven barevnými barvivy. V případě úpravy pro 3D tisk se jedná o vodou rozpustné vlákno, které se často používá jako nosný materiál. Působí jako skvělý podpůrný materiál, protože je snadno odstraněn roztokem Limonene

Charakteristika: HIPS se tiskne stejně jako ABS, ale mnohem méně se smršťuje. HIPS je ideální pro tisk ve spojení s ABS, protože má podobný profil pevnosti a tuhosti jako ABS, což znamená, že se navzájem dobře doplňují.

Použití: Hlavním způsobem je použití jako podpůrného materiálu který se po tisku rozpustí. Je možné jej ale použít i jako konstrukční materiál tam kde je třeba velmi tuhý materiál.

 • Výška vrstvy: 0.1 -0.2mm
 • Tolerance ve směru X-Y: +-0.2mm
 • Tolerance ve směru Z (výška): +-0.1mm
 • Doporučená minimální tloušťka stěny: 1mm
 • Rozlišení detailů: 0.6mm

PA

POLYAMID

Polyamid je syntetický polymer, založený na alifatických nebo polo-aromatických poliamidech. Polyamid. Nejznámější obchodní značka je Nylon nebo Silon. Polyamidy lze smíchat se širokou škálou přísad, aby bylo dosaženo mnoha různých variací vlastností. Nylon byl poprvé komerčně používán v zubním kartáčku s nylonovými štětinami v roce 1938, následoval slavněji v ženských punčochách neboli „nylonkách“, které byly vystaveny na veletrhu New York v roce 1939.

Charakteristika: Velmi odolný plast zvláště vysoce nárazuvzdorný, Tisknutelnost je poměrně špatná a ne všechny součásti je možné vytisknout v požadované kvalitě. Nylon je hygroskopický což znamená, že absorbuje vodu.

Použití: Součásti které vyžadují flexibilitu, odolnost, otěruvzdornost a nárazu vzdornost.


PC

POLYKARBONÁT

Polykarbonát patří do skupiny termoplastických polymerů obsahujících uhličitanové skupiny v jejich chemických strukturách. Polykarbonáty používané v strojírenství jsou silné, tuhé materiály a některé stupně jsou opticky průhledné. Jsou snadno zpracovány, tvarovány a tepelně tvarovány. Díky těmto vlastnostem mají polykarbonáty mnoho aplikací.

Charakteristika: Polykarbonát je odolný materiál. I když má vysokou odolnost proti nárazu, má nízkou odolnost proti poškrábání. Vlastnosti polykarbonátu jsou srovnatelné s polymethakrylátem (známým po pojmem plexisklo), ale polykarbonát je silnější a snese vyšší teploty. Polykarbonát je vysoce transparentní vůči viditelnému světlu, s lepším přenosem světla než mnoho druhů skla. Polykarbonát může křehnout pokud je vystaven ionizujícímu záření. Takže pokud plánujete použít naše výtisky k výrobě jaderného zařízení pamatujte na to. Tisk Polykarbonátu bývá noční můrou. 

Použití: Ty nejvíce namáhané součásti. Konstrukční a funkční díly


PP

POLYPROPYLEN

Polypropylen patří do skupiny polyolefinů a je částečně krystalický a nepolární. Jeho vlastnosti jsou podobné polyethylenu, ale je o něco tvrdší a odolnější vůči teplu. Je to bílý, mechanicky odolný materiál a má vysokou chemickou odolnost.

Charakteristika: Obtížně tisknutelný materiál. Vysoké smrštění. Polypropylen je vysoce odolný vůči únavě. Z tohoto důvodu se používá na výrobu plastových kloubů např na lahvích. Může přijít do styku s pitnou vodou a potravinami. Tento materiál je často vybrán pro svou odolnost proti korozi a chemickému vyluhování i proti většině forem fyzického poškození, včetně nárazu a mrazu.

Použití: cyklicky namáhané součásti, dózy na potraviny, vykrajovátka, ozubená kola